2024. április 19. - Emma
Belépés
Regisztráció
Elfelejtett név, jelszó

Előző évek döntős feladatsorai
Mintafeladatsorok
Versenykiírás
Tudnivalók
Jelentkezés
Kérdezz – felelek!

Ünnepélyes díjátadó
Mit kell tudni az általános iskolások döntőjéről?
A honlapon a döntősök!
Az utolsó forduló következik
A 4. forduló következik...

Mozaik Kiadó
mozaBook
mozaWeb
Határidőnaplók
Mintafeladatsor
nyomtatás »
1

A következő kifejezések közösségre utaló megnevezések: csángó, matyó, palóc, székely. Válaszd ki azt a minősítést, amelyikkel nem értesz egyet!


A csángó és a palóc azért tekinthető kivételnek, mert a politikai-történelmi államhatár túlsó felén élnek.
A csángó és a székely azért tekinthető kivételnek, mert a jelenlegi (2007-2008) politikai felfogás szerint ők nem magyarok.
A matyó azért tekinthető kivételnek, mert néprajzi közösség elnevezése, míg a többi nyelvjárási minősítés.
A palóc azért tekinthető kivételnek, mert még a 20. században is (Mikszáth Kálmán műveiben) irodalmi nyelvi szintre emelkedett.
2

A magyar nyelvjárások száma (egyesek szerint nyolc, mások szerint kilenc) meg sem közelíti az ismert nyugati indoeurópai nyelvekben élő dialektusokét. A következő felsorolásba azonban hiba csúszott: csángó, déli, dunántúli, északkeleti, mezőségi, nyugati, palóc, tirpák, székely. Melyik az oda nem illő kifejezés?


A tirpák, mert a magyarországi szlovákság egyik csoportjára utal.
Az északkeleti, mert szűkített égtájirány.
A palóc, mert néprajzi tájra is utal.
A dunántúli, mert földrajzi tájegység.
3

A „kereket old” kifejezés a szólások között található. A jelentésére is könnyen rátalálhatunk: gyorsan távozik. Melyik művelődéstörténeti magyarázat helytálló erre a szólásra?


A régi magyarok a vízi átkeléskor tömlőket erősítettek-kötöztek a szekér kerekeihez – így úsztatták át a nehéz kocsikat. Amikor a másik partra értek, akkor a haladás érdekében leszedték a tömlőket, s a kocsi haladni tudott.
A régi magyarok nemcsak a lovakat nyűgözték le az esti táborozáskor, hanem a szekér kerekeit is bekötözték. Amikor reggel útnak akartak indulni, akkor megoldották a kerekek kötelékeit.
A régi magyarok a pogány ősvallásukban bűvös tárgynak tekintették a kereket – ezt bizonyítja több ránk maradt tárgyi ábrázolás. A kerék bekötözése és megoldása a varázslás egyik módja volt.
A hegynek lefelé szekerezők nem bíztak a lovak/ökrök erejében – ezért megkötötték a kocsi hátsó két kerekét (a csúszás is fékez). Amikor megfelelő útra értek, akkor kioldották a köteléket, és ezután gyorsabban tudtak haladni.
 Elérhetőségek | Jogi nyilatkozat | Mobil verzió | Adatkezlési tájékoztató

Copyright © 2007-2021 Mozaik.